• 521

 • בית הספר להנדסה ולמדעי המחשב

 • אדמונד י' ספרא בגבעת רם

 • החוג למדעי המחשב נסגר להרשמה לשנת תשפ"א (2020-2021).

   

  תמיד אהבתם מחשבים? רוצים לסלול לעצמכם את העתיד?

  בעולם של ימינו אנו מוקפים מחשבים, וכמעט כל היבט של חיינו עבר מהפיכה בעקבות כניסת המחשב. בתחום המחקר הרפואי התרחשה קפיצת מדרגה בזכות מדעני מחשב שהצטרפו לתחום והציגו שיטות חדשות להסקת מסקנות מכמויות גדולות של מידע כגון רצפי מולקולות DNA. בפיזיקה ניתן למדל במחשב התפוצצות גלקסיות וללמוד דברים חדשים על היקום. במדעי המוח נעזרים במחשבים כדי להבין את תהליך המחשבה ואגירת זיכרונות. בעזרת האינטרנט, חולים במחלה נדירה יכולים למצוא אחד את השני וליצור קהילה תומכת. הרשתות החברתיות מאפשרות הפצת רעיונות בקלות ומעוררות מהפיכות פוליטיות. המחשוב שינה את הדרך שבה אנו נוהגים, מתקשרים, לומדים ומתבטאים. בעזרת תואר במדעי המחשב תוכלו לגשת לבעיות בכל תחום ולמצוא פתרון שישפר את חיינו.

  במסגרת הלימודים נעניק לכל סטודנט כלים לחשיבה אנליטית ומובנית ובסיס להבנת התיאוריה של מדעי המחשב ויישומה בהקשרים שונים.

  תכנית הלימודים שלנו מציעה לסטודנטים לצבור ניסיון מעשי משמעותי בתכנון ובניה של מערכות תוכנה ושמה דגש על הפן המעשי-פרקטי בשילוב עם ידע תיאורטי של מדעי המחשב.

  אצלנו תזכו לקבל את הידע והכלים הנדרשים להמשך לימודים לתארים מתקדמים, או להשתלבות בתעשייה לאחר התואר.

   

  קצת לעומק:

  תכנית הלימודים כוללת קורסים מתמטיים, קורסים עיוניים שונים בתחום, למידת מעשית של מערכות הפעלה, שפות תכנות רשתות ומערכות מבוזרות, מערכות מסדי נתונים, ועוד.

  אנו מציעים לכל סטודנט להעמיק את הידע בתחומים המעניינים אותו ומציגים מגוון רחב של קורסי בחירה כדוגמת: עיבוד תמונות, שפות טבעיות, בינה מלאכותית, אנליזה נומרית, תכנון וייצור בעזרת מחשב, למידה חישובית, עיבוד אותות, גרפיקה ממוחשבת ורבים אחרים.

  אתר החוג

  לאתר ביה"ס

 • קשה למצוא היום תחום שאינו נוגע לעולם המחשבים. ההתפתחות המתמדת של הטכנולוגיה והמחשוב שבצידה מובילים לכך שהביקוש לאנשי מקצוע מיומנים ואיכותיים עולה כל הזמן. המשק הישראלי, התעשייה וחברות וארגונים רבים זקוקים לחוקרים ומדענים בעלי התמחות במדעי המחשב. על כן תואר במדעי המחשב מהווה כרטיס כניסה לעולם ההיי-טק ולעיסוק בתפקיד טכנולוגי מאתגר ורב עניין. כאוניברסיטה חוקרת, אנו מציעים לסטודנטים שלנו את החומר הלימודי המעודכן ביותר ואת ההכשרה המתקדמת ביותר. הצטרפו אלינו! 

  • האוניברסיטה מעודדת סטודנטים מצטיינים למדעי המחשב במגוון דרכים - תכניות לימודים מגוונות ופרסי הצטיינות לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים במיוחד.  

   

   

  חדש! פטור משכר לימוד למועמדים שהשתתפו או זכו בהיותם תלמידי תיכון באולימפיאדות בינלאומיות בתחומים מדעיים. 
  מועמדים שהשתתפו  בתקופת התיכון באולימפיאדות בינלאומיות למדע בתחומים: כימיה, מדעי המחשב, מתמטיקה ופיזיקה, ונרשמו לאוניברסיטה לאותו חוג בו הם השתתפו באולימפיאדה, יהיו זכאים לפטור משכר לימוד באופן הבא:

  1.      משתתפים שזכו במדליה יהיו זכאים לפטור משכ"ל לשלוש שנים.
  2.      משתתפים שהשתתפו בתחרות ולא זכו במדליה, יהיו זכאים לפטור משכ"ל לשנה הראשונה בלבד.
   

  התנאי לקבלה הוא זכאות לתעודת בגרות ואנגלית ברמת מתקדמים א' לפחות.  
  על המועמדים הללו, לאחר שירשמו ויתקבלו, להציג אישור השתתפות/קבלה רשמי למדור רישום וקבלה. 
  פטור שכ"ל הינו בגובה 100% משכר לימוד מלא, אך לא יותר מגובה שכר הלימוד האישי של הסטודנט.
  הפטור יתעדכן רק לאחר קליטת טופס לימודים ובהתאם לנהלים.

 • רכזת החוג - גב' מרים אדרי,  02-5494501 ,  miriame@savion.huji.ac.il 

  מנהלנית הוראה ולימודים - שרית עדיקה,  02-5494606 ,  saritad@savion.huji.ac.il 

  מזכירות לענייני הוראה -  גב' יעל בן-לולו, בימים א'-ה' בשעות 10:00 - 14:00, טל':  02-5494513 yaeli@cs.huji.ac.il

  לאתר ביה"ס

   

 • המסלול המורחב (חד-חוגי) 

  במסלול הלימודים נעמיק בליבת המקצוע, נעסוק בבסיס העיוני והמעשי של מדעי המחשב. במסגרת תכנית הלימודים נרחיב בלימוד יסוד במתמטיקה כבסיס לפיתוח חשיבה אנליטית ומובנית.

  הסטודנטים במסלול יזכו לידע מעמיק שממנו ניתן להתפתח לכיוונים רבים ושונים ונציע לכל סטודנט להרחיב את הידע הכללי שלו ע"פ תחומי העניין שלו באמצעות קורסי הבחירה.

   

  המסלול הדו-חוגי

  סטודנט אשר יבחר לשלב את לימודי מדעי המחשב עם חוג נוסף, לקבלת תואר דו-חוגי, יזכה בתואר עשיר ומותאם לטעמו.

  כל שילוב הוא אפשרי. גם בעולם המקצועי, קיימות נקודות ממשק רבות בין עולם המחשבים לבין תחומים שונים ומגוונים כגון: מדעי המחשב-מתמטיקה, מדעי המחשב-קוגניציה, מדעי המחשב-פיזיקה, מדעי המחשב-כלכלה ורבים אחרים.

 • 134 נ"ז

 • הרכיבו לעצמכם את התואר:

  1. מסלול חד חוגי .
  2. מסלול דו- חוגי המשלב לימודים עם חוג נוסף מתוך טבלת הצירופים

  • פרופ' דורית אהרונוב- מדענית מחשב המתמחה במחשוב קוונטים. בוגרת האוניברסיטה העברית עם תואר ראשון במתמטיקה ופיסיקה (1994), ובוגרת מכון ויצמן בתואר שני בפיסיקה. את הדוקטורט למדעי המחשב היא קיבלה מהאוניברסיטה העברית בשנת 1999. חקרה רבות את תהליכי המידע הקוונטי.
  • פרופ' נתן (נתי) ליניאל- סיים תואר ראשון בטכניון וקיבל דוקטורט במתמטיקה מהאוניברסיטה העברית, בשנת 1978. למד לימודי פוסט דוקטורט באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס ואחריהם קיבל משרת מרצה בכיר באוניברסיטה העברית. כתב יחד עם מיכל פרנס את הספר "מתמטיקה בדידה". בנוסף הוא גם בעל פרס לוי קוננט של האגודה האמריקאית למתמטיקה.
  • פרופ' אורנה קופרמן- קיבלה דוקטורט מהטכניון בשנת 1995 ועשתה פוסט-דוקטורט באוניברסיטת ברקלי. תחומי המחקר שלה הינם שיטות פורמליות לתכנון וייצור מערכות ממוחשבות.
  • פרופ' אמנון שעשוע- בשנת  1985קיבל תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב מאוניברסיטת תל אביב. בשנת  1989קיבל תואר שני במתמטיקה ומדעי המחשב ממכון ויצמן למדע. בשנת  1993קיבל תואר דוקטור מ-MIT, על מחקר שעשה במסגרת המעבדה לאינטליגנציה מלאכותית שם. את הפוסט דוקטורט עשה ב-MIT במרכז ללמידה ביולוגית וחישובית. בשנת 2005 קיבל את פרס לנדאו למדעים ולמחקר.

 • מצטיינים?  יש לנו תכניות בשבילכם:

   

  מדעי המחשב, סטטיסטיקה ומדע הנתונים - מסלול דו חוגי

  מדע המידע (Data Science) הוא תחום העוסק בזיהוי תבניות ודפוסים במידע גולמי. הצמיחה המהירה בנפח המידע הדיגיטלי והערך שניתן להפיק מניתוח מידע הגבירו מאד את הדרישה למומחים ומומחיות בתחום זה. למדע המידע מגוון רחב של ישומים ממדע בסיסי וטכנולוגיה, דרך תעשיה, חברה וכלכלה. מדעני ומדעניות נתונים נדרשים לידע תיאורטי ומעשי בהנדסת תוכנה, סטטיסטיקה, למידת מכונה (Machine Learning) ותכנות נתוני עתק (Big Data). כן הם נדרשים לרקע מתמטי רחב וניסיון מעשי בעיבוד מידע מסוגים מגוונים, כגון עיבוד שפה טבעית, עיבוד תמונה, מערכות המלצה (Recommendation Systems) ועוד. ביה״ס למדעי המחשב והמחלקה לסטטיסטיקה הרכיבו מסלול מצטיינים לתואר ראשון, אשר יכשיר תלמידי מדעי המחשב כמדעני ומדעניות נתונים מובילים בתחומם. היקף הנקודות במסלול מדע הנתונים דומה לזה של המסלול המורחב במדעי המחשב, ואולם הוא ממוקד בהכשרה ספציפית למדע נתונים וכולל שילוב של קורסים תיאורטיים ומעשיים במדעי המחשב, מתמטיקה וסטטיסטיקה, כמו גם מעבדה מעשית ופרויקט מסכם. התוכנית מאתגרת ופונה לתלמידים מצטיינים, אשר יוכלו להשתלב כמובילים בתעשייה או להמשיך לתואר גבוה מחקרי. לפרטים נוספים

   

  תואר ראשון במדעי המחשב וגם תואר שני במנהל עסקים

  השוק מעלה דרישה לאנשי מקצוע וחוקרים בתחומי ההיי-טק בעלי התמחות במדעי המחשב מצד אחד, ויכולת ניהול וראייה עסקית מצד שני.

  סטודנטים מצטיינים במדעי המחשב יוזמנו לתכנית המאפשרת להם לסיים לימודי תואר שני (MBA- מוסמך במנהל עסקים). ב-3 השנים הראשונות נתמקד ב תואר בוגר במדעי המחשב (B.Sc.) ובשנה הרביעית נשלים את לימודי ה- MBA). תכנית זו מציעה הכנה מקצועית לבוגרים להשתלבות בעולם העסקי בענפי ההיי-טק, חברות הזנק וכדומה.

   

  תכנית משולבת במדעי המחשב עם האקדמיה בצלאל

  המערכות הממוחשבות חודרות לכל תחומי החיים - טלפונים סלולרים, מחשבים ניידים, נגני מוזיקה ומכוניות חכמות יוצרות סביבנו מעטפת ממוחשבת. המעצב העתידי חייב לשלוט בחומרים הטכנולוגיים המצויים לרשותו באותה רמת ההיכרות האינטימית שהייתה לו בעבר עם סגסוגות מתכתיות או פולימרים פלסטיים. מי שיצליח לשלב בין ההנדסה לבין תפיסה עיצובית ימקם את עצמו כבעל ערך בעולם שחותר לחדשנות ויצירתיות עיצובית.

  תכנית הלימודים המשולבים בבצלאל ובמדעי המחשב מעניקה לכל סטודנט תואר במדעי המחשב ותואר מהאקדמיה לעיצוב, בצלאל. הלימודים במסגרת הלימודים נעסוק ברכישת ידע תיאורטי ומעשי במידול, תכנון, עיצוב ובניה של מוצרים חכמים וסביבות ריאקטיביות.

  התכנית מבקשת לפנות למועמדים מצטיינים בעלי כישורים במדעי המחשב ובעיצוב ומיועדת למועמדים אשר יעמדו בתנאי הקבלה של החוג למדעי המחשב ושל אחת המחלקות הבאות בבצלאל:

  •  עיצוב תעשייתי
  • תקשורת חזותית
  • המחלקה לאומנויות המס
  • צילום

  יש להירשם ולהתקבל לשני המוסדות על פי תנאי הקבלה הייחודיים להם. לפרטים נוספים

   

   

לבדיקת סיכויי קבלה, תנאי קבלה לשנה א
 • נדרש

  ה פקולטה תקבל גם מועמדים עם רמת מתקדמים ב' ותאפשר להם להשלים את הפטור במהלך ה סמסטר הראשון של שנה ב'

 • לבעלי תעודת בגרות שאינה ישראלית

 • הקבלה לחוג למדעי המחשב מוגבלת. האפשרות הבאה מומלצת לסטודנטים המעוניינים בלימודי מדעי המחשב, אך אינם בעלי נתוני קבלה מספיקים: צירוף בין לימודי שנה א' בחוג למתמטיקה ולימודי חטיבה במדעי המחשב ובנוסף השלמת הקורס מתמטיקה דיסקרטית (80181). הלימודים בצירוף זה זהים בעיקרם ללימודי שנה א' בחוג למדעי המחשב. סטודנטים בעלי הישגים גבוהים בלימודי הצירוף יוכלו להתקבל ללימודי שנה ב' במדעי המחשב בתנאי שסיימו את הקורסים בשנה א' ללימודיהם. סטודנט יוכל לעבור רק בסיום שנת הלימודים הראשונה שלו באוניברסיטה ובתנאי שהשלים את כל קורסי שנה א' של התכנית. מספר המקומות מוגבל, ולפיכך המעבר ייעשה על סמך ממוצע ציונים משוקלל של קורסי החובה של שנה א'.

 • קיים

 • נדרשת עמידה בדרישות המעבר משנה א' לשנה ב' במוסד שבו למדו.

  בדרך כלל לא יתקבלו סטודנטים ממוסדות אחרים ישירות לשנה ב', היות ועל פי המידע והניסיון שהצטבר ב פקולטה , למעט מאוד מוסדות יש התאמה בתוכנית הלימודים של שנה א' המאפשרת קבלה לשנה ב'.   מקרים חריגים יידונו בוועדה של החוג למדעי המחשב.

   

  לבקשת הרשמה לשנים מתקדמות ולמידע נוסף יש לפנות לרכזת הבוגר, טל' 02-5494501

 • בוגרי החוג המשיכו את דרכם המקצועית במסלולים הבאים:

  1. תעסוקה בעולם ההיי-טק כמתכנתים (פיתוחי מחשב, כתיבת תוכנות, התאמת מערכת מחשב ליישומים שונים ועוד).
  2. משרות תמיכה טכנית- התמחות במוצר תמיכה טכנולוגי ומתן תמיכה ללקוחות, עובדים וחברות.
  3. משרות כבודקי תוכנה- תחום עיסוק רחב הכולל בדיקות מוצר, זיהוי ליקויים, בדיקות קוד ותכנות.
  4. כותבי אוטומציה- ווידוא תקינות המוצר המפותח ע"י החברה, כתיבת קוד להתקנת תוכנה או אפליקציה.